• Tłumacz języka migowego
BIP
Strona główna/Informacje/Dostępna Szkoła

Dostępna Szkoła

W związku z chęcią poprawy dostępności szkół podstawowych funkcjonujących w Gminie Bieruń poprzez eliminowanie barier w różnych obszarach: architektonicznym, technicznym, edukacyjno-społecznym, związanym z organizacją, procedurami i zatrudnieniem oraz kompetencjami kadry, Gmina Bieruń zdecydowała się na przystąpienie do testowania Modelu Dostępnej Szkoły.
W 2021 roku gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości 1 350 000,00 zł (100% dofinansowania) na realizację projektu „Bieruńskie Szkoły Podstawowe dostępne dla wszystkich”, realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy i Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020, jako pilotaż działania „Szkoła bez barier” – program Dostępność Plus.

Przed przystąpieniem do projektu obie szkoły zostały poddane audytom dostępności, w celu zdiagnozowania potrzeb i dopasowania wsparcia do indywidualnej sytuacji każdego z budynków, zgodnie z faktycznymi potrzebami.

Aby dostosować szkoły do standardów określonych w Modelu Dostępnej Szkoły na poziomie podstawowym koniecznym jest wykonanie następujących działań:

  • Prace adaptacyjne zwiększające dostępność szkoły (m.in.: malowanie ścian, wymiana posadzki, montaż rolet itp.);
  • Zakup wyposażenia i urządzeń zwiększających dostępność szkoły (m.in. urządzenia do transportu uczniów z ograniczeniami na wyższe kondygnacje, zakup mebli itp.);
  • Zakup pomocy dydaktycznych;
  • Organizacja zajęć dla dzieci odnoszących się do testowania MDS, powiązanych ze zwiększaniem dostępności np. zajęcia w ramach Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego (IPET);
  • Szkolenia, kursy, studia podyplomowe zwiększające świadomość oraz kompetencje kadry pedagogicznej i niepedagogicznej szkoły.

W ramach projektu zostaną m. in. wytyczone miejsca postojowe dla niepełnosprawnych, dostosowane i oznakowane wejścia do szkół, wymalowane kontrastowo pomieszczenia szkolne. W zakresie obszaru edukacyjno- społecznego zakupione zostaną meble, sprzęt, pomoce dydaktyczne, programy edukacyjne, sprzęt komputerowy i oprogramowanie do terapii. Otrzymane środki przeznaczone będą także na działania podnoszące świadomość oraz kompetencje nauczycieli i specjalistów szkolnych.

Kategoria: Dostępna szkoła [5]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
pdf 2023-09-11 Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego
Zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 33
Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego 60.37KB zobacz
pdf 2023-09-11 Plan działań na rzecz poprawy dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami
Zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 31
Plan działań na rzecz poprawy dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami 172.49KB zobacz
pdf 2023-09-11 Zadania lidera ds. dostępności
Zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 29
Zadania lidera ds. dostępności 114.66KB zobacz
pdf 2023-09-11 Zarządzenie Dyrektora Szkoły w sprawie powołania lidera ds. dostępności - plik niedostępny cyfrowo
Zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 35
Zarządzenie Dyrektora Szkoły w sprawie powołania lidera ds. dostępności - plik niedostępny cyfrowo 250.19KB zobacz
pdf 2023-09-11 Podstawa prawna
Zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 27
Podstawa prawna 332.37KB zobacz
do góry