Strona główna/Aktualności/Akcja wspólnego czytania

Akcja wspólnego czytania

2/12 2023

1 grudnia odbyła się w naszej szkole kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Pani wicedyrektor i nauczyciele szkoły wspólnie czytali powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Świetlica - wspólne czytanie

Narodowe Czytanie to odbywająca się co roku akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby oraz instytucje w kraju i za granicą. Po raz pierwszy akcja ta została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 r. W tym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego i w związku z tym, jako lekturę do Narodowego Czytania wybrano powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Już po raz trzeci do tej ogólnopolskiej akcji przyłączyła się Szkoła Podstawowa nr 1 w Bieruniu. Wybrane fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” wspólnie z panią wicedyrektor Beatą Maślanką czytali nauczyciele: p. Marta Kuć, p. Katarzyna Lenart, ks. Łukasz Płaczek, p. Katarzyna Sabat oraz p. Agnieszka Ścierska. A wszystko to działo się w świetlicy przed licznie zgromadzoną szkolną społecznością. Przenieść się na chwilę do świata „Nad Niemnem” pozwoliły nam wysłuchane opisy z życia Justyny Orzelskiej i Marty Korczyńskiej, Jana i Cecylii Bohatyrowiczów oraz kolorowa dekoracja. Szkoda, że tak szybko trzeba było wracać znad niemeńskich brzegów do szkolnej rzeczywistości. Już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejną odsłonę Narodowego Czytania i kolejną lekturę. Organizatorkami wydarzenia były panie bibliotekarki: Agnieszka Ścierska i Katarzyna Sabat.